Bojovat za řešení globální klimatické změny má smysl, ovšem nesmí to diskreditovat forma protestu
Takhle zpráva oběhla světová média… Na obraz Mony Lisy v pařížském Louvru v neděli 28. ledna 2024 zaútočily dvě ženy. Byly to bojovnice za udržitelnost potravin a světoznámou malbu, naštěstí zakrytou bezpečnostním sklem, polily polévkou! Cílem bylo upozornit na ochranu životního prostředí a zdrojů potravin. Podle muzea se dílu Leonarda da Vinciho nic nestalo. Má taková akce na podporu ekologie smysl a nebo je to více škody než užitku?
Co se to stalo?
K protestní akci se v prohlášení poslaném agentuře AFP přihlásila skupina s názvem Riposte alimentaire neboli Reakce na stav potravin. Skupina se označuje za „francouzskou kampaň občanského odporu, jejímž cílem je radikální změna společnosti v oblasti klimatu a sociálních otázek“. Incident v Louvru skupina prezentuje jako „zahájení kampaně občanského odporu s jasným požadavkem, který je prospěšný pro všechny: sociální jistoty pro udržitelné potraviny“. Ehm, vede tudy cesta jak efektivně vyřešit globální klimatickou změnu?
Účel světí prostředky, ale i toto pravidlo má svá pravidla
Globální klimatická změna je něco, co se dotýká našich životů - mnoho z nás si pamatuje tuhé zimy v komunistickém Československu a spousty sněhu. Tehdy šlo nazout běžky za městem a jít lyžovat v jeho okolí, na horách nás čekali mnoha metrové závěje sněhu… minus 15 stupňů byla prostě v zimě typická teplota, dalo se bruslit na zamrzlých rybnících a řekách. Naše děti si tyto zimní radovánky ve stylu Josefa Lady užívají již sporadicky a bude hůř, tedy tepleji. Podle prognóz bude sněhová pokrývka do roku 2050 v nižších a středních polohách vzácnější, čekáme pokles o 70 procent, na horách o 20 procent, to bude znamenat o 20 až 25 dnů kratší zimní sezonu. … Platí tu známé rčení: “kdeže loňské sněhy jsou”.
Ať už si to přiznáme či ne, klimatická změna bude mít vliv na naše životy, životní styl a podnikání, zemědělství a lesnictví a turismus a tedy by měla být celospolečenskou prioritou.
Louvre ovšem na cestě za trvale udržitelnou prosperitou není žádnou rybářskou lodí, kteří musí ochránci velryb poslat ke dnu jako prioritu číslo jedna… Louvre chrání umělecké skvosty a právě Mona Lisa je symbolem hodnot naší civilisace, vidíme jen prvoplánovou snahu o zviditelnění daných “eko” aktivistek, které však věci prokazují medvědí službu.
Největším problémem v boji proti klimatické změně je nedůvěra veřejnosti - tohle ji ještě podpořilo
Žijeme ve světě spojeném Internetem a sociálními sítěmi, informace se šíří rychlostí blesku a lidé jsou propojení jako nikdy dříve v historii díky moderním technologiím. Ale má to háček, tím je v našem svobodném světě možnost šíření dezinformací, fakenews - a právě toto téma globální klimatické změny je často znevažováno, vysmíváno a zneužíváno a popíráno. Tedy klimatická změna si především potřebuje získat důvěryhodnost a právě podobné šílené "eko” aktivistky, mající “místo mozku kilo vosku”, této tématice berou to nejvíce potřebné, tedy důvěru veřejnosti. Ekologičtí aktivisté by měli především edukovat veřejnost o souvislostech, příčinách a návrzích řešení klimatické změny!
V ČR i ve světě naštěstí existují důvěryhodné zdroje vědeckých informací, které prezentují nezpochybnitelná fakta:
https://www.czechglobe.cz/
https://www.klimatickazmena.cz/
https://faktaoklimatu.cz/temata/klimaticka-zmena#uvod
https://climate.nasa.gov/
Jenže v diskusích na těch internetech a sociálních sítích často vypadnou a chybí fakta, statistiky, souvislosti, jde se po povrchu - a přesně takovému přístupu aktivistky z Louvre nahrávají, místo komplexní diskuse jen hlasitý výkřik!
Situace je o to složitější, že z tématu globálního oteplování stalo politikum. V Evropě je to známý greendeal neboli Zelená dohodu pro Evropu, která tváří tvář současné geo politické situaci a válce na Ukrajině bude s nejvyšší pravděpodobností poněkud jiná v praxi než na papíře… o tom však raději někdy příště.
Klíčovou hodnotou naší společnosti je vzájemný respekt!
Slušnost a vzájemná ohleduplnost je to, za co by měli bojovat i ekologičtí aktivisté. Měli by začít sami od sebe, být vzorem a nepůsobit jako sebestředná individua, která účelově strhávají mediální pozornost a namísto vážné vědecké a odborné debaty působí jako nepovedení klauni z cirkusu. UMĚNÍ je nadčasová hodnota, i ten den bylo v Louvre mnoho návštěvníků z celého světa a díky této události přišly o možnost si obraz Mony Lisy prohlédnout… a možná se sem již nikdy někteří z nich ani nepodívají.
Co s tím? Východiska z ekologické krize - vnímání příčin a následků
Ekologická krize je především krize hodnot - pokud v něčem vidíme hodnotu, chráníme to! Hodnota ochrany životního prostředí byla nahrazena honbou za materiálním blahobytem. Obhájit hodnotu ekologické aktivity znamená seriózně debatovat a v případných protestech kritizovat znečišťovatele životního prostředí a zde oslí můstek Louvre a k tomu kontext globálního oteplování je cestou do pekla, debata se nám právě smrskne na taškařici a devalvuje to hodnotu řešení klimatické změny.
Musí se hledat komplexní souvislosti! Negativní jevy spojené s globálním oteplováním zažíváme i my - vzpomeňme u nás na nedávné požáry jako z katastrofického filmu, lesní požár v Českosaském Švýcarsku vypukl během velké vlny veder v sobotu 23. července 2022 v národním parku České Švýcarsko nedaleko Hřenska. Požár postupně zasáhl více než 1600 ha plochy parku! Dlouho jsme sledovali požáry v jiných státech s tím, že u nás se to přece nikdy nestane, stalo… Smrkové monokultury v ČR jsou v ČR přes všechny protesty ekologů natolik rozšířené, že máme lesy v rámci EU v nejhorším stavu, lýkožrout smrkový je brouček velikosti 4 mm a a jeho kalamitní výskyt je spojen nepřekvapivě právě se smrkovou monokulturou. A tento nepřirozeně suchý les se vznítil až do podoby ohnivého pekla.
Čekají nás vedlejší efekty neboli ekonomické dopady. Je to velká výzva pro destinační marketing a cestovní ruch do budoucna - zimní areály a horská střediska mají sníh stále menší počet dní v roce a bude třeba vymyslet nový inovativní program pro turisty místní i zahraniční a nebo o nás nebudou mít zájem. Což u nás v Liberci máme do hor co by kamenem dohodil a je to naše srdeční záležitost.
Závěr - pojďme něco dělat, ale jen to, co opravdu pomůže!
Boj za ekologii je vítaný, jen musíme napřít energii správným směrem a to výzvám ke konkrétním krokům. Může to být záchrana mokřadů, vysazování stromů, zelené střechy ve městech, recyklace odpadů, nápadů je mnoho. U nás v ČR to chce již konečně důraz na biodiverzitu a opuštění lesního hospodářství postaveném na smrkových monokulturách a také hospodaření na menších zemědělských plochách a vysazování více zemědělských plodin než dnes, kdy dochází k erozi půdy.
Lidi přesvědčí fakta a argumenty, diskuse musí mít návrh řešení. Nestačí snaha šokovat veřejnost, která kroutí hlavou nad podivnými figurkami ekologických aktivistů a namísto debaty o tom, jaké jsou příčiny klimatické změny a jak ji můžeme ovlivnit, se člověk jen pousměje a pozvedne své obočí…
Shrnutí - 3 klíčové myšlenky
- Touha šokovat, dostat se do médií nenahradí komplexní vědeckou a odbornou tématu
- Hodnota slušnosti platí i pro bojovníky za ekologické hodnoty
- Klimatická změna vyžaduje hledat řešení a zde musíme začít každý sám od sebe, malé kroky dělají v součtu velké výsledky
#zdraváspolečnost #zdravábudoucnost #zdravápříroda #czechrepublic #ecology #globalclimatechange #climatechange #climatechangeaction #climatechangesolution